Middle Europe & Finland Services, s.r.o.Koronavirus – doprava aktuálně

V této rubrice se budeme snažit přinášet aktuální informace pro dopravce i řidiče kamionů v době nouzového stavu.

Dnes (sobota 14.3.2020) jsme zkoušeli volat na dotazovou linku +420 225 131 810 a linka je pravděpodobně přetížena, čemuž se není co divit. Úvodem provází hlasový automat, který také odkazuje na stránky www.mdcr.cz, ale poté nám hovor vždy „spadl“. Zkoušeli jsme ale volat mnohokrát v rozmezí jedné hodiny, až se nám to nakonec v 10:23 podařilo a informace obdrželi. Dotaz se týkal situace, kdy náš řidič bydlí na Slovensku a po neděli 15.3.2020 má přijet do práce, do Ostravy. V tomto případě splňujeme podmínku, že sídlo společnosti je do 100 km od hranice se Slovenskem. Pokud by tomu tak nebylo, řidič by do práce přijet nemohl. V uvedeném případě musí řidič na hranicích předložit platnou pracovní smlouvu, platný profesní průkaz a vyplněný tiskopis (na stránce v odkazu úplně dole) zaměstnavatelem (ideálně originál, nebo zaslaný emailem s elektronickým podpisem). Policisté mohou také vyžadovat platnou kartu řidiče, což by neměl být problém.

Od pondělí 16.3.2020 se na základě usnesení č. 203 Vlády ČR uzavírá  hranice pro vstup cizinců s výjimkou cizinců s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dní v ČR. Dále se zakazuje občanům ČR a cizincům s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dní v ČR vycestovat z ČR. I pro toto nařízení platí vyjímka pro řidiče kamionů vydaná Ministerstvem dopravy dne 12.3.2020.

Ministerstvo dopravy zřídilo telefonickou dotazovou linku pro dopravce a jejich zaměstnance: +420 22 51 31 810

Od dnešního dne (14.3.2020, sobota) platí mimořádná opatření v mezinárodní dopravě. Usnesení se, mimo jiné, nevztahuje na mezinárodní nákladní dopravu: řidiče nákladních vozidel, řidiče autobusů, posádky dopravních letadel, strojvedoucí, vlakové čety a vozmistry, lodní kapitány a členy posádek plavidel, posádky vozů správce komunikace. Tisková zpráva Ministerstva dopravy.